OneFold

Čo je SSL?

SSL (Secure Sockets Layer) certifikát je kryptografický certifikát, ktorý slúži na zabezpečenie komunikácie medzi webovým prehliadačom a webovým serverom. Certifikát potvrdzuje totožnosť webovej stránky a zaistí šifrovanie dát prenášaných medzi prehliadačom a serverom.

Keď užívateľ navštívi stránku s týmto certifikátom, jeho prehliadač najskôr overí platnosť certifikátu a totožnosť serveru. Ak je certifikát platný a server potvrdí svoju totožnosť, prehliadač a server sa dohodnú na šifrovaní dát pomocou SSL protokolu. To znamená, že všetky dáta, ktoré sa prenášajú medzi prehliadačom a serverom, sú zašifrované a teda chránené pred neoprávneným prístupom.

V dnešnej dobe je tento certifikát nevyhnutným prvkom webovej bezpečnosti. Bez neho by boli všetky dáta, ktoré sa prenášajú medzi prehliadačom a serverom, viditeľné pre každého, kto má prístup k sieti, vrátane neoprávnených osôb. To by znamenalo, že by boli ohrozené nielen osobné a citlivé informácie užívateľov, ale aj dôvernosť firemných informácií a finančných transakcií.

SSL certifikáty sú poskytované certifikačnými autoritami (Certification Authorities – CA) ako napríklad Let’s Encrypt, ktoré overujú identitu majiteľa webovej stránky a zabezpečujú, že certifikát je platný. Existujú rôzne typy týchto certifikátov, od bežného certifikátu zabezpečujúceho jednu webovú stránku až po rozšírené certifikáty, ktoré overujú aj firemnú totožnosť a umožňujú používanie viacerých poddomén.

Tu je 5 dôvodov, prečo by každá webová stránka mala mať tento certifikát:

Bezpečnosť

SSL certifikát zabezpečuje šifrovanie dát medzi webovým prehliadačom a webovým serverom, čím chráni citlivé informácie užívateľov pred neoprávneným prístupom a zneužitím. Bez certifikátu by boli tieto informácie vystavené riziku a mohli by byť ľahko odpočúvané alebo ukradnuté.

Dôveryhodnosť

Tento certifikát zvyšuje dôveryhodnosť webovej stránky tým, že potvrdzuje jej totožnosť. Užívatelia vedia, že sa nachádzajú na skutočnej webovej stránke, nie na stránke podvodníkov, ktorí by sa mohli snažiť získať ich osobné údaje.

SEO

Google a iné vyhľadávače odmietajú nezabezpečené stránky a preferujú tie, ktoré majú SSL certifikát. Webové stránky s SSL certifikátom majú lepšie šance na vyššie umiestnenie v rámci výsledkov vyhľadávania.

Zákaznícke služby

Ak máte webovú stránku, na ktorej sa prijímajú platby, SSL certifikát je nevyhnutnosťou. Bez neho by ste stratili zákazníkov, ktorí nebudú ochotní vložiť svoje kreditné karty na nezabezpečenú stránku.

Bezpečnosť zamestnancov

Ak používate webovú stránku na výmenu citlivých firemných informácií alebo prihlasovacích údajov, mali by ste sa uistiť, že tieto dáta sú chránené SSL certifikátom. To zabráni úniku citlivých informácií a pomôže udržať Vaše podnikanie v bezpečí.

Ako zistiť, či má webová stránka SSL certifikát?

SSL Certifikát a HTTPS
  1. Kliknite na ikonu zámku v adresnom riadku Vášho prehliadača. Ak zobrazí informácie o certifikáte, znamená to, že stránka má SSL certifikát. 
  2. Tiež môžete skontrolovať, či adresa stránky začína s „https“ namiesto “http”.

Ak namiesto zámku uvidíte jeden z nasledujúcich symbolov: 

nezabezpecena-stranka
nebezpecna-stranka

odporúčame stránku opustiť, alebo byť veľmi opatrný ohľadom informácii, ktoré na nej budete zdieľať.

Záver

Je dôležité si uvedomiť, že neexistuje žiadna záruka, že stránka s SSL certifikátom je úplne bezpečná. SSL certifikát iba zabezpečuje šifrovanie prenosu dát medzi Vaším počítačom a stránkou. Ak si chcete byť istí, že je stránka bezpečná, odporúčame skontrolovať aj iné faktory, ako napríklad reputáciu stránky a dôveryhodnosť jej obsahu.

Ak máte akékoľvek dotazy neváhajte nás kontaktovať!